Návod na postup při relaxaci

1. Příprava na relaxaci

Nejprve si najdeme klidné a bezpečné místo, kde nás nebude nikdo vyrušovat. Kde nám bude příjemně teplo. Zapálíme si svíčku, můžeme si pustit příjemnou a klidnou hudbu.

2. Soustředění na dech

Pohodlně si lehneme, nebo sedneme. Můžeme se i přikrýt dekou. Zavřeme si oči a soustředíme se na dýchání. S nádechem si v duchu říkáme, že nadechujeme pozitivní energii a s výdechem si říkáme, že vydechujeme vše negativní, co se v nás nastřádalo během dne i za delší období.

3. Sledování dechu a uklidňování

Sledujeme náš dech, jak se zvedá náš hrudník a jak se pomalu uklidňujeme.

4. Uvolňování napětí v těle

Potom si představíme, jak se nadechujeme jednotlivými končetinami a vydechujeme i z nich napětí. Pomalu postupujeme od chodidel, celými nohami. Postupně uvolníme stejným způsobem celé nohy a ruce (pokud nám nepůjde hned uvolnit, tak je můžeme lehce zvednout nad podložku a nechat volně spadnout). Přesuneme se až k hýždím břichu páteři.

5. Uvolnění krku, hlavy a úst

Nakonec uvolníme krk, hlavu i ústa můžeme trochu pootevřít a nakonec vlasy.

6. Speciální techniky pro uvolnění napětí

Pokud stále cítíme někde v rukou nebo nohou napětí, tak zatneme prsty, chvíli podržíme zatnuté a uvolníme, to samé můžeme udělat s ústy.

7. Relaxace na pláži

Dále můžeme pokračovat, že si představíme, jak jsme na pláži na slunci, šumění moře.

8. Relaxace v přírodě

Takto relaxovat můžeme i v přírodě, kde si představujeme, jak nás hladí vánek, který okolo nás fouká. Nebo i jak nás hladí sluneční paprsky.

9. Pomoc s relaxací - nahrávky

Pokud se někomu nedaří relaxovat samostatně, tak si může pustit nahrávku.

Nákupní košík
Přejít nahoru