O meditaci

Ošó .. Úkolem meditace je být šťastný. Meditace následuje šťastného člověka, jako stín. Ať jde kamkoli, ať dělá cokoliv, medituje‘‘ 

Osho říká: ,,Celý náš život je výzva k růstu. Je to i pravé náboženství a pravá psychologie – protože pravé náboženství nemůže být ničím jiným, než pravou psychologií. Já tuto psychologi nazývám ,,psychologií Buddhů“. Je v ní velká výzva být víc, než jsme. Je v ní božská nespokojenost. Je v ní vroucí přání jít výš a výš – ne výš než druzí, ale výš, než vy sami“. 

Meditace – je stav bez myšlení. Mysl je většinou v pohybu, proudí v ní myšlenky, různé touhy, stále se pohybuje. Stále něco plánujeme. Meditaci nelze dosáhnout myšlením. Meditaci můžeme dosáhnout jedině tak, že myšlení odložíte stranou, zůstanete chladní, nezůčastnění, neidentifikujete se s myšlením. Sledujete, jak myšlenky přicházejí a odcházejí, ale neidentifikujeme se s nimi, nemyslíte si, že vy jste ty myšlenky. Meditace je vědomí, ale já nejsem mysl. 

Osho – Nejdůležitější je přijít na to co je vlastně meditace. Ostatní se dostaví samo. Nemohu vám říci, že musíte udělat meditaci, mohu je vysvětlit, co to je. Jestli mi porozumíte, budete v meditaci. Neexistuje žádné ,,musíte“. Jestli mi neporozumíte, nebudete v meditaci“. 

Bez hudby meditaci něco chybí, bez hudby je meditace trochu nudná, bez života. Bez hudby se meditace stává stále víc negativní. 

Osho – Meditační techniky – Oranžová kniha. Pragma 1991

Nákupní košík
Přejít nahoru